Brazylijskie Jiu-Jitsu – dlaczego warto trenować?

Brazylijskie Jiu-Jitsu - dlaczego warto trenować?

Spis treści

Brazylijskie Jiu-Jitsu


Dzisiaj chcielibyśmy przedstawić Wam pierwszy artykuł z cyklu „sztuki walki dla każdego”. Sam jako trener Taekwondo wiem, że zarówno młodzi jak i starsi adepci szukają najlepszego sportu dla siebie. Jedni wolą kopnięcia, inni walkę rękami, inni parter, a jeszcze inni chwyty. Dlatego na naszym portalu znajdziecie cykl artykułów na temat „Czym jest i jakie ma zalety” dana sztuka walki. Zaczynamy od Brazylijskiego Jiu-Jitsu! Zapraszam.

Czym jest brazylijskie Jiu-Jitsu?

Brazylijskie Jiu-Jitsu (BJJ) powstało w Brazylii na początku XX w. na bazie japońskiego ju-jitsu. Powszechnie za twórców systemu uważa się członków rodziny Gracie, którzy niewątpliwie przyczynili się do rozpropagowania BJJ oraz vale tudo (poprzednika mixed martial arts) w Brazylii i na całym świecie (poprzednika mixed martial arts). Gwałtowny wzrost popularności BJJ w USA, a później w innych krajach wiąże się z sukcesami zawodników Jiu-Jitsu w początkach turnieju UFC (największej obecnie organizacji MMA na świecie). Brazylijskie Jiu-Jitsu wciąż zyskuje nowych miłośników ze względu na jego zastosowanie w walkach MMA i samoobronie; samo jest pełnoprawną i bardzo popularną dyscypliną sportu.

Brazylijskie Jiu-Jitsu - dlaczego warto trenować?
fot. dragonsden.com.pl

Strategia walki w brazylijskim Jiu-Jitsu opiera się na przekonaniu, że większość walk kończy się w klinczu, a później na ziemi. W związku z tym zakłada sprowadzenie przeciwnika do parteru poprzez rzut lub obalenie (stosowane są tu techniki z judo i zapasów), zajęcie dominującej pozycji umożliwiającej kontrolę oraz jak najszybsze zakończenie walki przy pomocy techniki kończącej- dźwigni lub duszenia (w MMA również ciosów). BJJ okazało się systemem bardzo skutecznym, pozwalającym zwyciężać w walce z przeciwnikiem większym i silniejszym fizycznie.
W naszym kraju popularność BJJ rośnie z roku na rok, a nasi zawodnicy coraz częściej sięgają po medale na prestiżowych zagranicznych imprezach. Coraz więcej klubów oferuje treningi BJJ, bardzo często organizowane są zawody, w których udział może wziąć każdy, bo zawodnicy podzieleni są nie tylko na kategorie wagowe, ale i stopnie zaawansowania.

Dlaczego warto trenować brazylijskie Jiu-Jitsu?

Zdrowie

Jiu-Jitsu ma wszechstronny pozytywny wpływ na nasze ciało, rozwijając szybkość, siłę, elastyczność i wytrzymałość. BJJ to cały styl życia i często wiąże się z przestrzeganiem zdrowej diety (sami twórcy systemu stworzyli złożony program żywieniowy, znany jako Dieta Gracie) i unikaniem używek. Trening z czasem jest coraz bardziej wymagający i znakomicie wpływa na ogólną sprawność oraz sylwetkę.

Emocje

Trening brazylijskiego Jiu-Jitsu uczy reagowania w sytuacjach stresujących (np. współzawodnictwa sportowego) i trudnych lub niebezpiecznych (np. obrona przed napaścią). Uczy szacunku do przeciwnika, pokory i dyscypliny. Przynosi ćwiczącym satysfakcję z postępów i zwycięstw, pokazuje jak radzić sobie z porażką i z pokonywaniem trudności. Daje wiarę we własne umiejętności i pewność siebie. Pozwala rozładować stres i negatywne emocje.

Umysł

BJJ to wyjątkowo skuteczna forma walki wręcz. Wymaga myślenia strategicznego i planowania. Nie bez powodu BJJ często nazywa się „szachami na macie”- zastosowanie określonych technik wymaga przewidywania ruchów przeciwnika i odpowiednio szybkiego na nie reagowania. Uczenie się nowych technik (na wyższym poziomie często bardzo złożonych) rozwija pamięć i koncentrację.

Brazylijskie Jiu-Jitsu - dlaczego warto trenować?
fot. dragonsden.com.pl

Adekwatna samoobrona

Podstawą brazylijskiego Jiu-Jitsu są chwyty: rzuty, podcięcia, trzymania, dźwignie, duszenia itp. W walce dąży się do dominacji poprzez zajęcie pozycji kontroli, z której można zastosować technikę kończącą i tym samym zmusić przeciwnika do poddania się. Do zwycięstwa nie są niezbędne świetne warunki fizyczne czy ogromna siła: mniejszy może skutecznie pokonać większego. Można to zarazem osiągnąć w sposób humanitarny, nie uszkadzając nadmiernie przeciwnika i nie przekraczając granic obrony koniecznej.

Bezpieczeństwo

Brazylijskie Jiu-Jitsu, podobnie jak judo czy zapasy należy do grupy sportów chwytanych- w czasie treningu, sparringów i zawodów sportowych nie używa się uderzeń. Dlatego BJJ jest sportem bezpiecznym dla ćwiczących, niezależnie od płci i wieku. Na przestrzeni lat z brazylijskiego Jiu-Jitsu wyeliminowane zostały techniki, które w czasie treningów mogłyby stanowić zagrożenie dla ćwiczącego, a sam system nie stracił nic na realności i skuteczności.

Oto niektóre z wielu zalet trenowania brazylijskiego Jiu-Jitsu :

– Rozwój gibkości, wytrzymałości, siły i koordynacji
– Utrata zbędnych kilogramów i utrzymanie zdrowej atrakcyjnej sylwetki
– Większa pewność siebie i wiara we własne możliwości
– Wytrwałość w dążeniu do celu i motywacja do pokonywania trudności
– Nauka bezpiecznej i skutecznej samoobrony opartej na chwytach, bez zbędnej agresji
– Odreagowanie stresu
– Sportowe emocje i możliwości startu w zawodach
– Korekta postawy, utrzymanie właściwej wagi ciała i sportowej sylwetki
– Świetna zabawa w gronie pozytywnie nastawionych osób

Artykuł napisany został przez Dragon’s Den Fight Club.

Brazylijskie Jiu-Jitsu

Redakcja

Powiązane artykuły