Gluten. Bardzo ciężki temat. Co to jest gluten? Czy odstawienie glutenu ma sens? Czy to kolejna moda? Czy powinniśmy go całkowicie wykluczyć z diety? Zapraszam do czytania dalej.
Jest to bardzo kontrowersyjny temat. Często spotykamy się z wieloma różnymi sprzecznymi informacjami. Można się pogubić i nie wiedzieć czego słuchać i co jeść. Wiadomo, wszystko ma swoich zwolenników i przeciwników, od nas zależy, którą drogę wybierzemy, a przede wszystkim, jakie jedzenie nam służy, nam i naszemu zdrowiu. Jedzmy to, po czym czujemy się dużo lepiej.
Co to jest gluten?
Wyjaśnimy sobie na początku co to jest i o czym mowa. Gluten to białko występujące w zbożach ( w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie). Pomimo białka stanowi źródło węglowodanów w diecie.
Jak większość z Was pewnie wie, gluten należy całkowicie wykluczyć w chorobie trzewnej – Celiakii. Ale nie tylko! Wystrzegać się trzeba również przy alergii na pszenicę.
Dlaczego szkodzi?
Udowodniono, że składnik obecny w pszenicy zwany gliadyną rozkłada się w naszym organizmie na związki morfinopodobne. Co to znaczy? Powodują u nas ciągłe chęci na jedzenie. Inaczej, nasilają apetyt. Drugim składnikiem zawartym w glutenie jest gluteina. Niestety nie ulega ona strawieniu w naszych jelitach. Podrażnia je, powodując ich niszczenie. Co jeszcze gluten robi w naszym ciele? Uszkadza kosmki jelitowe odpowiedzialne za wchłanianie wszystkich składników odżywczych. Skutkuje to przechodzeniem toksyn, metabolitów do naszego krwiobiegu. Staję się to przyczyną osłabienia sytemu odpornościowego.
Bardzo dużo osób boryka się z problemami: wzdęcia, bóle brzucha, refluks, biegunki, przewlekłe zmęczenia, ciągłe napady apetytu, bóle głowy, zapalenia stawów, problemy ze schudnięciem, problemy skórne, hashimoto (odsyłam do artykułu na ten temat), można wymieniać i wymieniać. Spróbujcie zmienić swój sposób odżywiania. Jeśli znane są Wam te objawy to małymi krokami postarajcie się eliminować z diety produkty zawierające gluten.
>>Zapraszamy do działu ZDROWIE
Gdzie jest gluten? Co możemy jeść, a czego unikać?
Jak już wyżej wspomniałam gluten znajdziemy w pszenicy, jęczmieniu, życie i owsie. Musimy usunąć z diety wszystkie produkty z nich robione – pieczywo, makaron, kasza, płatki, otręby czy mąki.
Pamiętajcie by zawsze czytać etykiety i sprawdzać czy nie ma gdzieś przypadkiem dodanego dodatkowo glutenu. Zanim kupicie, przeanalizujcie skład danego produktu.
Ale nie martwcie się! Jest co jeść!
Wkraczają do akcji produkty bezglutenowe. Kasza jaglana, kasza gryczana, mąka gryczana, ryż, mąka ryżowa, maniok, tapioka, bataty, komosa ryżowa, amarantus. Mamy dużo do wyboru!
Nie trzeba rezygnować z ulubionych potraw. Można robić je z zamienników bezglutenowych.
Zalecam przekonać się na własnej skórze i sprawdzić, jak zmieni się Wasze samopoczucie po wyeliminowaniu glutenu.
Polecamy również:
>> Mąka bezglutenowa – charakterystyka oraz zastosowanie