Darmowa grafika – skąd ją brać?

Darmowa grafika - skąd ją brać?

Spis treści

Darmowa grafika umożliwia wzbogacenie swoich treści na blogu. W aktualnych czasach 99% artykułów posiada przypisaną grafikę. Udostępniając link do wpisu, w którym jest grafika, łatwiej przyciągnąć uwagę potencjalnego czytelnika.

W tym artykule przedstawiamy źródła darmowej grafiki dostępne dla każdego. Zanim jednak przystąpisz do jej pobierania, musisz wiedzieć co nieco o prawach autorskich i warunkach wykorzystania grafiki.

Darmowa grafika

Licencje darmowej grafiki – Creative Commons

Najbardziej popularne licencje darmowej grafiki są dwie. Różnią się niewiele, choć bardzo znacząco:

  • CC0 – grafika na tej licencji może być dowolnie przez nas wykorzystywana, edytowana oraz publikowana w dowolnych miejscach. Największą zaletą dla osoby korzystającej z takiej grafiki jest to, że nie musi zamieszczać wzmianki o autorze.
  • CC BY – ta licencja różni się od CC0 tym, że musimy zamieszczać informacje o autorze/źródle danej grafiki. Również, jak w powyższej licencji, możemy edytować oraz publikować w dowolnych miejscach, pamiętając jednak o zamieszczeniu informacji autorskiej.

Darmowa grafika

Przykładowe źródła grafiki CC0

Przykładowe źródła grafiki CC BY

Darmowa grafika

>> Zajrzyj do działu Bloger po więcej poradników!

Darmowa grafika z Google

Jakiś czas temu Google wprowadziło narzędzie w wyszukiwarce grafiki do filtrowania względem licencji oraz praw autorskich. Dzięki temu możemy wyszukać darmową grafikę w najpopularniejszej wyszukiwarce na świecie, z której każdy korzysta.

Darmowa grafika - skąd ją pobrać?
fot. google.com

Wystarczy wejść w wyszukiwarkę, następnie przejść do zakładki Grafika. Wpisać wyszukiwaną frazę, kliknąć Narzędzia wyszukiwania > Prawa do użytkowania i wybrać odpowiednią licencję. Wyszukiwarka automatycznie przefiltruje wyniki pozycji dla wyszukiwanej frazy.

Na pewno spotkała Cię sytuacja, gdy publikowałeś grafikę na portalu społecznościowym Facebook, a Twoje zdjęcie znacznie pogorszyło się w jakości. Czy wiesz, jak dodawać grafikę w dobrej jakości na Facebooka? Sprawdź nasz kolejny poradnik!

Zobacz również:

>> Blogger czy WordPress, który wybrać?
>> Jak wykonać lub przywrócić kopię zapasową na Bloggerze?

Redakcja

Powiązane artykuły