Instrumenty klawiszowe: klawikord, klawesyn i fortepian akustyczny

Instrumenty klawiszowe: klawikord, klawesyn i fortepian akustyczny

Spis treści

Wybór odpowiedniego instrumentu klawiszowego stanowi nie lada wyzwanie. Współcześnie możemy wybierać spośród ogromnej oferty modeli pianin cyfrowych, keyboardów, pianin akustycznych oraz fortepianów. Wiele modeli cyfrowych posiada ponadto rozbudowane banki brzmień sięgające po barwy klasycznych instrumentów, używanych wiele wieków temu. W niniejszym tekście przybliżymy trzy najpopularniejsze, tradycyjne instrumenty klawiszowe, których nazwy nierzadko możemy spotkać podczas wybierania ustawień w naszym instrumencie klawiszowym.

Klawikord

Za najstarszy znany instrument klawiszowy strunowy uznaje się klawikord – jego początki datuje się na XIV wiek. W przeciwieństwie do klawesynu klawikord posiada łagodniejszą barwę brzmieniową, której zakres dynamiki w przypadku tradycyjnych klawikordów był co prawda mniejszy, ale lepiej kontrolowany. Powolny spadek popularności klawikordu przypada na XVIII wiek, kiedy to instrument został zastąpiony przez klawesyn i fortepian akustyczny. Brzmienie klawikordu znajdziemy m. in. w modelach Kawai CA97 czy Kawai MP11.

Klawesyn

Klawesyn jest instrumentem strunowym szarpanym, którego szczyt popularności przypada na XVI wiek, przy czym dopiero w XVIII wieku klawesyny zostały wyposażone dodatkowo w tzw. rejestry pozwalające na zmiany dynamiki oraz brzmienia instrumentu. O ile w XVI oraz na początku XVII wieku klawesyn był używany przede wszystkim w roli instrumentu solowego podczas występów kameralnych, o tyle w drugiej połowie XVII i w XVIII wieku zaczął przede wszystkim realizować basso continuo, podstawową linię basową utworu w orkiestrze barokowej i operowej. Brzmienie klawesynu znajdziemy m.in. w takich modelach pianin cyfrowych, jak Kawai MP11, Kawai ES110 czy Yamaha CLP-250.

Fortepian akustyczny

Fortepian jest instrumentem klawiszowym strunowym wyposażonym w specjalne młoteczki z filcem. W porównaniu do poprzedników fortepian umożliwia szerszy zakres dynamiki oraz szybszą repetycję. Fortepiany stały się popularne w XVIII wieku, a już od XIX wieku to właśnie fortepiany stały się dominującymi instrumentami solowymi, która to tendencja jest widoczna do dziś. Wyjatkowo realistyczne brzmienie fortepianu znajdziemy m. in. w modelach pianin cyfrowych – Kawai CA98, Kawai CP2 czy Yamaha CLP-625.

Redakcja

Powiązane artykuły