10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Spis treści

10 coverów, o których nie miałeś pojęcia
fot. flickr.com

10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Życie piosenki rządzi się swoimi prawami. Czasami jest ono krótkie, ale zdarza się, że utwór przetrwa lata. Kolejne pokolenia będą go znały, doczeka się także nowych wersji wykonywanych przez kolejnych artystów. Oto 10 coverów, o których nie miałeś pojęcia.

 

Budka Suflera vs Power Station

O tym, że słynny przebój Budki Sen o Dolinie jest polską wersją piosenki Ain’t No Sunshine (śpiewana przez Billa Withersa) raczej nie muszę przypominać. Jej pierwszy wers Znowu w życiu mi nie wyszło… jest jednym z najczęściej używanych przeze mnie cytatów. Ale nie tylko ten polski zespół czerpał z zagranicznych dzieł. Bowiem w 2001 roku ukazał się utwór Takie (pijane) tango śpiewany przez azjatycki zespół Power Station. Taka tajwańska wersja Budki Suflera.

Britney Spears vs Yael Naim 10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Tej pierwszej chyba nie trzeba przedstawiać. Gwiazdka pop, jedna z ikon kultury masowej. Swego czasu miała rzesze fanów, dzisiaj prawie się o niej nie słyszy. Nagrała osiem albumów, stworzyła kilkanaście hitów na jeden sezon. Jej pięć minut sławy przeminęło. Z kolei Yael Naim to artystka, o której w mediach mało się słyszy. Jedna z jej piosenek, New Soul, trafiła do reklamy MacBooka. Pochodzi z Francji, jednak mieszka w Izraelu. Swoja karierę zaczęła w 2001 roku, grając rolę Miriam, siostry Mojżesza, we francuskim musicalu Les Dix Commandements. Tworzy dość spokojną muzykę. Co łączy te dwie piosenkarki? Jeden utwór. Ujrzał światło dzienne w 2004 roku. Był drugim studyjnym singlem Britney Spears. Trzy lata później nagrany w nowej wersji przez Yael Naim. Toxic.

https://www.youtube.com/watch?v=zqKZ_WIK5ms

Malvina Reynolds vs Walk Off The Earth 10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Malvina urodziła się w 1900 roku, zmarła w 1978. Była folkowo-bluesową amerykańską piosenkarką i tekściarką. Oprócz tego była działaczką polityczną. Jej najbardziej znana piosenka to Little Boxes. Powstała w 1962 roku. Miała wydźwięk trochę polityczny, trochę satyryczny. Spodobała się, stała się hitem. Wielu artystów śpiewało swoje wersje tej piosenki. Tak też zrobił zespół Walk Off The Earth złożony z multiinstrumentalistów. Zespół wykonuje liczne covery, nagrywa także własne piosenki. Niezwykłe jest to, że potrafią muzykę stworzyć praktycznie z niczego. Czego się dotkną, to to gra. Piosenke Little Boxes wykonali na instrumentach zrobionych z drewnianych pudełek.

Więcej muzyki na BEmpire znajdziesz tutaj.

Marek Grechuta vs Grzegorz Turnau

Czas sięgnąć do czegoś z innej półki. Marek Grechuta był polskim piosenkarzem, poetą, kompozytorem, malarzem i architektem. Tworzył głównie w poezji śpiewanej, ale lubił bawić się gatunkami. Jego najbardziej znane utwory to Dni, których nie znamy, Ocalić od zapomnienia, Wiosna, ach to ty czy Nie dokazuj. Kilka z jego piosenek przejął Grzegorz Turau, krakowski muzyk. Nagrał całą płytę złożoną z aranżacji piosenek Grechuty. Album ten nazywa się Historia pewnej podróży. Turnau stworzył swój własny styl związany z poezją śpiewaną. W tym zestawieniu pojawi się piosenka Motorek, również z płyty Historia Pewnej Podróży.

Lana Del Rey vs Within Temptation 10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Lana to amerykańska wokalistka. Tworzy w gatunku pop/rock. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych gwiazd amerykańskich. Kilka lat temu furorę zrobiła jej piosenka Summertime Sadness. Wielokrotnie była puszczana w różnych stacjach radiowych, często remiksowana. Cover tej piosenki postanowiła nagrać grupa Within Temptation (artykuł o nich można przeczytać tutaj). Oczywiście po swojemu, czyli w wersji dużo ostrzejszej, bardziej rockowej.

Czesław Niemen vs Janusz Radek

Niemen miał jeden z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej. Najczęściej jest kojarzony z takimi utworami jak Pod Papugami, Sen o Warszawie czy Dziwny Jest Ten Świat. Stworzone przez niego piosenki są bardzo zróżnicowane pod względem muzycznym, a także tekstowym. Uważane za jedne z trudniejszych do wykonania. Podjąć się tego zadania i wykonać je dobrze mało kto potrafi. Janusz Radek spróbował, nagrał nawet cały album z piosenkami Niemena. Dał radę. Ma niezwykły, mocny głos i potrafi go wykorzystać. Oto dowód: Janusz Radek w piosence Jednego Serca Czesława Niemena.

Historia muzyki vs Pentatonix 10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Muzyka istniała od czasów prehistorycznych. Niektóre utwory przetrwały, inne zaginęły w odmętach historii. Muzyka ewoluowała na przestrzeni wieków, dekad, a nawet lat. Powstawały coraz to nowe style, gatunki, co jakiś czas ktoś wymyślał coś nowego, co stawało się przełomowe, co miało wpływ na następne lata. Nie do końca możemy nawet zdawać sobie sprawę z tego, jak muzyka się rozwija. Tą ewolucje pokazał zespół Pentatonix. Zebrali oni kilkadziesiąt utworów z różnych czasów, zaczynając od XI wieku, kończąc na współczesności. I co najważniejsze – nie wykorzystali do tego żadnych instrumentów. W ten sposób powstał utwór Evolution of Music.

Upiór z Opery vs Lindsey Stirling 10 coverów, o których nie miałeś pojęcia

Lindsey to młoda skrzypaczka i tancerka. Podbija internet swoimi utworami, a także coverami. Wśród tych ostatnich często pojawia się muzyka filmowa w formie medley. Jest to zebranie wielu utworów z danego filmu lub podobnych tematycznie i połączenie ich w jeden. Tak zrobiła między innymi z muzyką z musicalu Upiór w Operze.

Hey vs Stanisława Celińska

Stanisława Celińska bardziej niż z muzyką związana jest z teatrem i filmem. Jest przede wszystkim aktorką, w swoim dorobku ma kilkadziesiąt różnych ról. Niedawno, bo w zeszłym roku, ukazała się światu jej najnowsza płyta, Atramentowa…. Obecnie ma status podwójnie platynowej płyty. Na tym albumie pojawiła się piosenka będąca coverem grupy Hey. Chodzi o utwór Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan. Jest dużo spokojniejsza niż oryginał, komponuje się idealnie do całej płyty.

Taylor Swift vs Ryan Adams

Znowu na pierwszy plan wysuwa się cały album pełen coverów. Całkiem niedawno, bo w 2014 roku ukazała się płyta Taylor nazwana 1989. Była pierwszym popowym krążkiem tej artystki. Piosenki znajdujące się na niej szybko spodobały się publiczności i fanom Taylor. Były grane w wielu rozgłośniach radiowych. Rok po wydaniu płyty przez Taylor taki sam album ukazał się światu. Różnił się tylko wykonawcą. Ryan Adams (nie mylić z Bryanem Adamsem), amerykański muzyk, postanowił zrobić cover całego albumu. W tym zestawieniu pojawi się piosenka Wildest Dreams.

Warto zajrzeć:

>> Piosenki francuskie, które warto znać

>> Zaz – artystka, od której czuć energię

>> „Blackstar”, czyli czarna gwiazda Davida Bowiego

Redakcja

Powiązane artykuły