Within Temptation. Mocne brzmienie w wersji light

Spis treści

Within Temptation

Niejednokrotnie spotkałam się ze stwierdzeniem, że każdy słuchający mocnego rocka czy metalu to zło wcielone. Koniecznie muszą ubierać się na czarno, być ponurzy i straszyć wszystkich swoim wyglądem. Oczywiście jest to krzywdzący stereotyp. Ten tekst jest poświęcony jednemu z zespołów grających muzykę, która do łagodnej nie należy. Jak ich polubić, żeby się nie przerazić?

Poznając nowy zespół, czasami dość łatwo może on odstraszyć. Trudno się dziwić, skoro jako pierwszą usłyszymy piosenkę całkowicie odstającą od naszych dotychczasowych preferencji. Dlatego lepiej zacząć od czegoś w podobnym stylu, jaki lubimy. I zanim się obejrzymy coś, co było straszne, stanie się przyjazne. Within Temptation

Ten tekst piszę z perspektywy osoby nie mającej do czynienia z muzyką rockową na co dzień. Osoby, dla której codzienność to soul i pop.

Teraz czas zagłębić się w szczegóły. Jak sam tytuł mówi, w roli głównej wystąpi zespół Within Temptation. Jest to holenderska grupa obracającą się głównie w gatunku rockowym i metalu symfonicznym. Na scenie muzycznej istnieją już dobre dwadzieścia lat. Tworzą, koncertują i wciąż nie dają o sobie zapomnieć. Mają na swoim koncie sześć albumów Sharon del Adelstudyjnych i trzy koncertowe. Ponadto nagrali wiele coverów w swoim stylu.

Jaka jest ich muzyka? Jednocześnie łagodna i mocna, groźna i delikatna. Zależy po co się sięgnie. Emocje mieszają się w ich utworach, tworząc niespotykaną dotąd kompozycję. Może nie przypadną od razu każdemu do gustu, ale jak już do niego trafią, to zabawią na długo. Piosenki Within Temptation nie są na jeden sezon, one potrafią zachwycać latami. I mimo, że przez ten czas wiele się zmieniło, one nadal będą aktualne.

>>Zapraszam do przejrzenia także rankingów

Co do tekstów, głupotą one nie grzeszą. Często są dość smutne, refleksyjne lub mroczne, ale to już przypadłość tych gatunków. Śpiewane są w języku angielskim przez Sharon del Adel, obdarzoną pięknym sopranem.

Po takim wstępie czas na konkrety. Oto pięć piosenek, od których warto rozpocząć przygodę z Within Temptation.

Utopia Within Temptation

Klimatyczna ballada z albumu An Acoustic Night at the Theatre. Nie brzmi rockowo, jest bardzo łagodna. A ta wymarzona utopia wcale nie jest taka piękna. Within Temptation

Whole World Is Watching Within Temptation

Jest to utwór w duecie z Piotrem Roguckim z zespołu Coma. Jedna z bardziej znanych piosenek Within Temptation. Jej tekst nie jest ani smutny, ani mroczny. Niesie pewną nadzieję, że cokolwiek by się nie działo, ty i tak dasz radę powstać. Potrafi nieźle zmotywować do działania.

Edge of the World Within Temptation

Kolejna ballada. Delikatna, spokojna, nastrojowa. Może nie podbijała światowych list przebojów, ale warto ją znać. Bez względu na to, jakiej muzyki się słucha na co dzień.

Stand My Ground Within Temptation

W tej piosence już wyraźnie słychać rockowy akcent. Ale małymi krokami do wszystkiego się można przyzwyczaić. Za pierwszym razem, gdy ją słuchałam, odniosłam wrażenie, że ją skądś znam. Tylko nie miałam pojęcia skąd. Może też ktoś odniesie takie wrażenie.

Sinead Within Temptation

Jest to utwór żywy, energiczny, dość łatwo wpadający w ucho. W nim także słychać bardzo wyraźnie rocka.

Warto przeczytać także:

>>7 cudów świata średniowiecznego

>>Wyprawa na biegun południowy celem wielu podróżników

>>10 kultowych seriali lat 90′

Redakcja

Powiązane artykuły