Piosenki francuskie, które warto znać

Piosenki francuskie które warto znać

Spis treści

piosenki francuskie

Francja kojarzy się przede wszystkim z miłością, elegancją i modą. Słynie z niesamowitych zabytków. Język francuski jest piękny i dostojny. Przez to ich muzyka jest jedyna w swoim rodzaju. Łatwo się w niej zakochać. Dlatego zapraszam do wsłuchania się w 10 francuskich piosenek, które warto znać.

ZAZ piosenki francuskie

Zacznijmy od czegoś żywego, wesołego. Zaz to francuska piosenkarka soulowa i jazzowa. Tworzy także piękne ballady. Tryska energią i radością. Słychać to w jej muzyce, widać w teledyskach. Ciężko wybrać tylko jedną piosenkę, którą warto poznać. Nie jest jedynym muzykiem, z którym miałam ten problem. W końcu wybór padł na Si jamais j’oublie. Po polsku to znaczy Jeśli kiedykolwiek zapomnę. Zawsze wywołuje uśmiech na mojej twarzy.

JOE DASSIN piosenki francuskie

Był amerykańskim, ale francuskojęzycznym piosenkarzem. Znany między innymi z takich przebojów jak Et si tu n’existais pas (który był wielokrotnie wykonywany przez innych artystów) czy Les Champs-Elysees, związaną z Polami Elizejskimi w Paryżu. Znana jest także L’Ete Indien, po polsku oznaczająca Babie Lato. Jest wspomnieniem pewnej jesieni, zwanej babim latem. Nad morzem, po minionym lecie, podczas którego liczyła się tylko ta druga osoba.

GILBERT BECAUD piosenki francuskie

Ten francuski piosenkarz najbardziej jest znany z piosenki Nathalie. Opowiada ona o pewnej Rosjance. Oprowadzała właśnie po Placu Czerwonym pokrytym śniegiem. Podobno była ładna, imię też miała ładne. Ale później on wrócił do swojego Paryża, gdzie jego życie było puste bez niej. Miał nadzieję, że kiedyś ona przyjedzie i będzie mógł oprowadzić ją po swoim Paryżu.

DALIDA & ALAIN DELON piosenki francuskie

Duet złożony z włoskiej piosenkarki i francuskiego aktora. Piosenka Paroles, Paroles, którą wykonują, opowiada o pewnej parze. On chce jej opowiadać, jak bardzo ją kocha, chce jej prawić jak najpiękniejsze komplementy. Ale dla niej to tylko puste słowa bez znaczenia.

JACQUES BREL

Piosenkę Ne me quitte pas poznałam dzięki radiu i mojemu tacie. On zwrócił na nią moją uwagę. Jest to nastrojowa ballada, pełna smutku i tęsknoty, śpiewana przez belgijskiego barda Jacquesa Brela. Została przetłumaczona na wiele języków. Śpiewana przez takich artystów jak Cyndi Lauper, David Bowie czy Sting w języku angielskim, a w Polsce przez Irenę Jarocką (tłumaczenie Adama Kreczmara), a także Michała Bajora, Edytę Górniak czy Joannę Jabłczyńską (w tłumaczeniu Wojciecha Młynarskiego).

PASCAL DANIEL piosenki francuskie

Tym razem piosenka w górskim klimacie. Les neiges du Kilimanjaro tego francuskiego muzyka opowiada o najwyższej górze Afryki, Kilimandżaro. Powstała w 1966 roku, od tego czasu została przetłumaczona na włoski, hiszpański, niemiecki, japoński i korsykański.

>> Zapraszam również do poczytania innych artykułów z kategorii Lifestyle

GAROU piosenki francuskie

W końcu coś nowszego. Garou związany był z muzyką od małego. Gra na wielu instrumentach, do tego zagrał główną rolę w musicalu Notre Dame de Paris. Do zestawienia trafiła piosenka z pierwszego albumu, czyli Seul. Opowiada ona o samotności. Jednym z najlepiej znanych utworów tego artysty.

EDITH PIAF piosenki francuskie

Niczego nie żałuję. I wszystko staje się jasne. Taki tytuł nosi jedna z najpiękniejszych piosenek Edith Piaf. Tak też nazywa się film biograficzny o jej życiu. Życiu trudnym, ale przeżytym dobrze. I piosenka Non, Je Ne Regrette Rien jest idealnym jego podsumowaniem. Nie, niczego nie żałuję. Ani dobra, które mnie spotkało, ani krzywd, które mi wyrządzono.

STROMAE piosenki francuskie

Formidable belgijskiego piosenkarza Stromae jest utworem pełnym goryczy i żalu. Tylko z pozoru może wydawać się, że traktuje o czymś miłym i przyjemnym. Tytuł (w tłumaczeniu: Wspaniała) jest bardzo mylący. Główny bohater utworu prawdopodobnie jest pijany. Dzień wcześniej prawdopodobnie zerwał z dziewczyną i ma wyrzuty wobec całego świata.

CELINE DION piosenki francuskie

Ta kanadyjska piosenkarka jest znana głównie z utworu My Heart Will Go On stworzonego do filmu Titanic. W sumie na swoim koncie ma 14 albumów francuskojęzycznych i 11 w języku angielskim. Sięgnęłam do starszej piosenki o tytule Pour que tu m’amies encore. Opowiada o rozstaniu, tyle że bohaterka nie chce się z tym pogodzić i będzie walczyć o swoją miłość.

Warto zajrzeć:

>> Within Temptation. Mocne brzmienie w wersji light

>> 10 ciekawostek o Chinach

>> W obronie dzikich zwierząt

Redakcja

Powiązane artykuły