10 ciekawostek o Chinach

10 ciekawostek o Chinach

Spis treści

Chiny to kraj o niesamowicie bogatej kulturze i barwnej historii, który w naszych czasach urósł do rozmiaru gospodarczej potęgi. W ostatnim roku ponad sto pięćdziesiąt tysięcy turystów z Chin odwiedziło Wielką Brytanię, a siedemdziesiąt osiem tysięcy chińskich uczniów oraz studentów było zarejestrowanych na brytyjskich uniwersytetach i w szkołach. Przedstawiamy dziś dziesięć ciekawostek na temat Chin, które przygotował portal nieistotna.pl. Zapraszamy!


10 ciekawostek o Chinach

– 1 –

Papier wynaleziono w Chinach w 105 r. n.e.

10 ciekawostek o Chinach
fot. pixabay.com / 10 ciekawostek o Chinach

– 2 –

Kiedy chińskiemu dziecku wypada ząb, nie zostawia się go pod poduszką dla zębowej wróżki. Zamiast tego, jeśli jest to górny ząb, zakopuje się go w ziemi, a jeśli dolny, rzuca się go na dach domu.

– 3 –

Lody wynaleziono w Chinach około 2000 r. p.n.e., kiedy Chińczycy przechowywali w śniegu mieszankę lodów i ryżu.

10 ciekawostek o Chinach
fot. pixabay.com / 10 ciekawostek o Chinach

– 4 –

Techniki czytania linii papilarnych były znane w Chinach już w 700 r. n.e.

– 5 –

Sieć restauracji Yum! Brands donosi, że niemal codziennie otwiera się w Chinach nową restaurację KFC i już teraz są ich tam prawie trzy tysiące.

10 ciekawostek o Chinach
fot. en.wikipedia.org / 10 ciekawostek o Chinach

– 6 –

Prawie jedna trzecia dorosłych Chińczyków mieszka z rodzicami. W chińskim obszarze kulturowym młodzi ludzie zazwyczaj mieszkają w domu rodzinnym, dopóki sami nie wezmą ślubu.

>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!

– 7 –

Zakładanie firmy w Chinach trwa 38 dni i wiąże się z wydatkiem równym 130% średniej pensji. Podatki pochłaniają aż 64% zysków.

– 8 –

Chiny wykorzystują 53% cementu produkowanego na ziemi, 48% rud żelaza, 47% węgla i większość produkowanych na świecie towarów.

– 9 –

Ogromna pustynia Gobi znajdująca się w Chinach jest wielkości Peru. Co roku poszerza się ona o tysiąc czterysta mil kwadratowych ze względu na wyczerpanie zasobów wody, nadmierne zalesianie i wypas zwierząt.

10 ciekawostek o Chinach
fot. pixabay.com / 10 ciekawostek o Chinach

– 10 –

Już teraz w Chinach jest więcej chrześcijan niż we Włoszech. Szacuje się, że są tam pięćdziesiąt cztery miliony chrześcijan, w tym około czterdzieści milionów protestantów i czternaście milionów katolików. Włochy mają tylko sześćdziesiąt milionów mieszkańców, z czego na dzień dzisiejszy 79% deklaruje się jako chrześcijanie.

Sprawdź również:

>> 10 nierozwikłanych zagadek ludzkości

>> 10 najmądrzejszych ras psów

>> 10 najciekawszych miejsc niedostępnych dla turystów

>> 10 faktów i mitów o nudystach

Redakcja

Powiązane artykuły