Jak dbać o biżuterię?

Jak dbać o biżuterię?

Spis treści

Często kupiona biżuteria, szczególnie z dodatkami metalowymi lub srebrnymi, ulega po czasie przebarwieniom i nie wygląda już tak jak wcześniej. Elementy złote stają się brązowe, a srebrne są wręcz czarne. Odpowiednie przechowywanie i dbanie o bransoletki, kolczyki i inne dodatki pomoże w utrzymaniu ich wyglądu. Szczególnie jest to istotne, kiedy kupujesz unikalną biżuterię ręcznie robioną i ciężko o ponowny zakup takiej samej. Jak dbać o biżuterię tak, by wyglądała jak w dniu kupna?

Odpowiednie przechowywanie

Biżuterię najlepiej przechowywać w woreczkach strunowych. W ten sposób ograniczy się dostęp powietrza do każdego z elementów. Jeśli posiadasz kilka bransoletek z kamieni naturalnych, pakuj każdą osobno. Dwa różne rodzaje materiałów, mogą działać na siebie nawzajem szkodliwie. Dodatkowo unikaj zostawiania biżuterii w takich miejscach jak łazienka czy kuchnia, gdzie jest ciepło i wilgotno.

Jak dbać o biżuterię?
fot. mepel.pl

Unikaj wody i detergentów

Woda i detergenty mogą wpływać na przebarwienia i matowienie biżuterii. To dlatego, że kamienie czy metal będą reagować z innymi metalami, dlatego np. ściągaj bransoletki do sprzątania, mycia naczyń i kąpieli. Unikniesz w ten sposób także uszkodzeń mechanicznych.

Zobacz więcej poradników w dziale >> Kobieta

Pamiętaj o ściąganiu biżuterii

Zakładaj kolczyki lub bransoletki dopiero po zastosowaniu na swoje ciało kosmetyków i perfum. Zachodzące reakcje między składnikami a metalami mogą spowodować czernienie lub blaknięcie. Ściągaj biżuterię kiedy uprawiasz sport, ponieważ pot może nie tylko uszkodzić dodatki, ale także pozostawiać ciemny nalot na skórze. Biżuterię powinno się zakładać na suche i czyste ciało.

Jak dbać o biżuterię?
fot. Joanna Megger Biżuteria

Nie czyść na własną rękę

Często czernienie biżuterii powoduje także zanieczyszczenie środowiska, na co niestety nie mamy wpływu. Wraz z upływem czasu, możesz zauważyć zmiany koloru na swoich dodatkach. Nie stosuj wtedy domowych sposobów typu pasta i szczoteczka do zębów, ponieważ może to uszkodzić i porysować kamienie czy elementy ozdobne!

Kiedy zauważysz drobne zmiany, użyj chusteczki lub płynu do pielęgnacji biżuterii. Na rynku są dostępne specjalne środki czyszczące, odpowiednie do materiału z jakiego wykonana jest biżuteria.

Zobacz także:
>> Rękodzieło coraz bardziej popularne w modzie

>> Zabierz się za wiosenne porządki w szafie

 

Redakcja

Powiązane artykuły