Wskaźnik BMI jest najpopularniejszym narzędziem do określenia prawidłowej masy ciała. Wzmiankę o nim, znajdziemy w każdym kolorowym czasopiśmie dla kobiet. Podane zakresy wartości są łatwe do zinterpretowania. Jednak opierając się jedynie na tych wynikach, możemy wyciągnąć błędne wnioski. Zatem jak obliczyć wskaźnik BMI?
Jak obliczyć wskaźnik BMI (wzór):
Interpretacja wskaźnika BMI:
>> Sprawdź również dział: Zdrowie
Duże znaczenie oprócz samego stosunku wagi do wzrostu, ma ilość tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza jeżeli występuje otyłość brzuszna. W takim przypadku nawet przy prawidłowym BMI, możemy mieć do czynienia z niebezpieczną nadwagą.
Pod uwagę należy wziąć także aktywność fizyczną. Osoby intensywnie trenujące, mają zdecydowanie więcej mięśni, które są znacznie cięższe niż sam tłuszcz.
Dlatego kulturyści mogą mieć BMI na poziomie przekraczającym 35, ze względu na minimalną zawartość tkanki tłuszczowej. Mimo to, nie będą mieli problemu z nadwagą. Podobnie lekkoatleci. Szczupli i wysocy, mogą mieć BMI na poziomie poniżej 17.
BMI nie należy także stosować u kobiet w ciąży i osób do 14 roku życia.
Do kontrolowania rozwoju dzieci, stworzono inne narzędzia, zwane siatkami centylowymi.
Chcąc wyciągnąć prawidłowe wnioski, odnoszące się do masy ciała, oprócz wskaźnika BMI, konieczne jest zbadanie procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie. Wykonanie takiego badania, możliwe jest tylko za pośrednictwem specjalistycznej aparatury. Usługi tego typu, oferują wszystkie poradnie dietetyczne.
Polecamy:
>> Oleje roślinne i oliwy z oliwek. Odkryj ich wartości odżywcze
>> Podstawowa przemiana materii