Jak obliczyć wskaźnik WHR – rodzaje otyłości

Jak obliczyć wskaźnik WHR - rodzaje otyłości

Spis treści

W poprzednim artykule wspominałam o otyłości brzusznej. Zastanówmy się, kiedy nasz niepozorny brzuszek, staje się przyczyną większego problemu? Pomoże nam w tym kolejne narzędzie, czyli wskaźnik WHR.

Jak obliczyć wskaźnik WHR:

Jak obliczyć wskaźnik WHR - rodzaje otyłości
fot. pixabay.com/edycja własna Obwód talii mierzymy na wysokości pępka. Obwód bioder mierzymy na wysokości spojenia łonowego.

Zakresy wskaźnika WHR i rodzaje otyłości:

Jak obliczyć wskaźnik WHR - rodzaje otyłości
fot. pixabay.com/edycja własna / Jak obliczyć wskaźnik WHR – rodzaje otyłości

>> Sprawdź nasz dział: Zdrowie

Tak samo jak nadwaga, otyłość również może sprzyjać rozwojowi pewnych chorób. Szybkie i prawidłowe zdiagnozowanie problemu otyłości, może uchronić przed jej nieprzyjemnymi następstwami.

Otyłość androidalna (brzuszna) prowadzi do cukrzycy, zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego, miażdżycy a w konsekwencji tego wszystkiego jest prostą drogą do zawału serca i udaru mózgu.

Otyłość gynoidalna (pośladkowo-udowa) jest przyczyną m.in. żylaków i zmian zwyrodnieniowych stawów.

Otyłość pierwotna:

Otyłość pierwotna, jest otyłością nabytą. Najczęściej wynika z dodatniego bilansu energetycznego i zbyt małej aktywności fizycznej. Jednak w celu postawienia prawidłowej diagnozy, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki:

  • Genetyczne – szybkie przybieranie na wadze, pomimo zerowego bilansu energetycznego, może być związane z fizjologią organizmu. Jest zapisane w genach i jest cechą charakterystyczną rodziny.
  • Biologiczne – ośrodkowy układ nerwowy reguluje ośrodki głodu i sytości. Zaburzenie jego funkcjonowania może mieć znaczący wpływ na sposób odżywiania.
  • Sposób odżywiania – dodatni bilans energetyczny, zawsze prowadzi do zwiększenia masy ciała. Wskazany jest tylko w okresie rozwoju, ciąży i dla osób walczących z niedowagą. W innym przypadku jest krótką i prostą drogą do nadwagi, a następnie otyłości.
  • Aktywność fizyczna – siedzący tryb życia i brak ruchu wpływa negatywnie nie tylko na masę ciała, ale także na ogólny stan zdrowia. Codzienna dawka ruchu, zapewni nie tylko szczupłą sylwetkę, ale i dobre samopoczucie.
  • Psychologiczne – z problemem nadwagi, mogą borykać się osoby, które na stres reagują podjadaniem. Słodycze i zwiększona porcja posiłków to sposób na złagodzenie nerwów i droga do dodatkowych kilogramów.

 

Otyłość wtórna:

Otyłość wtórna może być następstwem przyjmowania niektórych leków (przeciwcukrzycowych, przeciwdepresyjnych, progesteronu, estrogenu) oraz wynikiem chorób:

  • choroby genetyczne – np. zespół Downa, zespół Aspergera.
  • zaburzenia endokrynologiczne – np. niedoczynność tarczycy, niedobór hormonu wzrostu.
  • uszkodzenie neurologiczne – guzy, stany zapalne.

 

Polecamy również:

>> Jak obliczyć wskaźnik BMI i czy w ogóle liczyć?
>> 4 kobiece katorgi

BEmpire.pl – Pierwszy mutliblog w Polsce

Redakcja

Powiązane artykuły