Jak uzyskać e-receptę przez internet? Opis krok po kroku i cena

prywatne placówki

Spis treści

E-recepta jest dzisiaj stosowana powszechnie. Dzięki niej pacjenci zamiast ręcznie wypisywanych druków muszą podać w aptece tylko 4-cyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL, aby otrzymać przepisane leki. Obecnie e-receptę można otrzymać także online, czyli przez internet. Jak ją uzyskać?

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest rodzajem nowoczesnej recepty na leki, która ma postać elektronicznych danych zapisywanych w systemie. Zastąpiła ona stosowane dotychczas recepty papierowe.

Recepta elektroniczna tego typu wypisywana jest przez lekarza na komputerze i wprowadzana do systemu. Pacjent otrzymuje wtedy 4-cyfrowy kod w formie SMS, e-maila albo na życzenie jako wydruk informacyjny. Kod ten przekazuje się w aptece, dlatego farmaceuta może natychmiast sprawdzić, co zostało wypisane, a następnie wydać leki.

Jak otrzymać e-receptę online?

E-recepta może być wydana podczas zwykłej wizyty lekarskiej, ale także w trakcie teleporady oraz przez internet. Jak działa e-recepta online?

Recepta online to recepta, która wypisywana jest przez lekarza podczas konsultacji internetowej. Dzięki temu nie ma potrzeby wizyty osobistej lub rozmowy telefonicznej z lekarzem. To wyjątkowo wygodna opcja dla osób, które nie mogą udać się do lekarza.

Gdzie można uzyskać e-receptę przez internet?

E-recepty przez internet są wystawiane obecnie głównie przez placówki prywatne i wybrane placówki posiadające umowę z NFZ.

W internecie działają również specjalne serwisy, na których można otrzymać receptę elektroniczną, gdy jest ona potrzebna, bez wychodzenia z domu.

Jakie leki mogą być przepisane online?

Za pomocą konsultacji online lekarz może zapisać leki różnych typów, których nie można zakupić bez posiadania recepty.

Bardzo często w ten sposób wypisywane są tabletki antykoncepcyjne, tabletki „dzień po”, leki na choroby przewlekłe, na które pacjentowi akurat skończył się zapas. Także można uzyskać recepty na antybiotyki, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz szereg innych medykamentów.

E-recepta online – krok po kroku

1. Wejdź na stronę wypisującą e-recepty online.

2. Załóż swoje konto.

3. Wypełnij kwestionariusz medyczny lub umów się na e-konsultację z lekarzem.

4. Zapłać za usługę.

5. Weź udział w konsultacji.

6. Odbierz receptę – ma ona formę kodu wysyłanego na SMS, e-mail.

Ile kosztuje e-recepta przez internet?

Najczęściej e-recepta online to wydatek około 60-120 złotych w zależności od miejsca, w którym jest zamawiana.

Jak zrealizować receptę online w aptece?

Aby zrealizować receptę wystawioną przez internet, należy podać 4-cyfrowy kod oraz swój numer PESEL. Farmaceuta może następnie wydać leki.

redakcja serwisu

Powiązane artykuły