Najmniejsze kraje świata

Najmniejsze kraje świata.

Spis treści

Najmniejsze kraje świata – portal nieistotna.pl

Często słabo zaludnione, dość małe, ale w zamian za to oferują piękne krajobrazy, ciekawe zabytki i możliwość spokojnego wypoczynku. Oto lista 10 najmniejszych państw świata, przygotowanych przez portal nieistotna.pl Zapraszamy!


Najmniejsze kraje świata

– 1 –

Watykan

Najmniejsze kraje świata
fot. pixabay.com

Powierzchnia 0,44 km². Liczba ludności zmienia się i oscyluje około 800 osób ,z tym że żadna z nich nie ma stałego zameldowania. Duchowe centrum Kościoła Rzymskokatolickiego, siedziba papieża.

– 2 –

Malta

Powierzchnia 316 km². Państwo wyspiarskie położone na Morzu Śródziemnym na południe od Sycylii. Ludność to prawie 400 tys. osób. Posiada dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Wydawać by się mogło, iż z racji bliskości Włoch na Malcie powinno mówić się po włosku, jednakże językami urzędowymi są maltański i angielski. Najmniejsze kraje świata.

– 3 –

Saint Kitts and Nevis

Powierzchnia 269 km². Karaibskie 50-tysięczne państwo, uzyskało niepodległość w 1983 roku. Oficjalnie jest to monarchia konstytucyjna i znajduje się na terenie dwóch wysp.

– 4 –

Liechtenstein

Najmniejsze kraje świata
fot. pixabay.com

Powierzchnia 160 km² . Księstwo Liechtenstein, leży na granicy między Szwajcarią, a Austrią. Zamieszkiwany przez prawie 35 tys. ludzi, leży nad rzeką Ren w Alpach. Uznawany za jeden z nielicznych rajów podatkowych w Europie.

>> Sprawdź inne ciekawostki

– 5 –

Wyspy Marshalla

Powierzchnia 181 km² . Kolejne państwo wyspiarskie położone na Pacyfiku z populacją rzędu prawie 68 tys. Uzyskały niepodległość w 1986 roku. Kraj ten obejmuje ponad 1200 wysepek.

– 6 –

Tuvalu

Powierzchnia 26 km² . Nauru znajduje się na terenie Polinezji na Oceanie Spokojnym. Tuvalu tworzy archipelag , w skład którego wchodzi 6 atoli i 3 wyspy. Uzyskały niepodległość w 1978 roku. Są domem dla ponad 12 tys. ludzi.

– 7 –

Malediwy

Najmniejsze kraje świata
fot. pixabay.com

Powierzchnia ok 300 km². Właściwie to Republika Malediwów. Archipelag ten składa się z około 1200 wysepek i położony jest na 26 atolach pochodzenia wulkanicznego na Oceanie Indyjskim. Uzyskało niepodległość w 1965 roku. Były zależne od Wielkiej Brytanii. Zamieszkiwane przez niecałe 400 tys. ludzi.

– 8 –

San Marino

Powierzchnia 61,6 km². Państwo to stanowi enklawę na obszarze Włoch. Zamieszkuje je około 32 tys. mieszkańców. Położone na terenie górzystym m.in. na szczycie Monte Titano. Uznaje się je za najstarszą republikę na świecie. Językiem urzędowym jest tutaj włoski. Najmniejsze kraje świata.

– 9 –

Nauru

Powierzchnia 21,3 km² . Oficjalna nazwa to Republika Nauru, położona jest na wyspach Mikronezji Oceanu Spokojnego. Liczba mieszkańców ok. 13 tys. Od 1968 roku państwo niepodległe. Wcześniej znane jako Przyjemna Wyspa. Najmniejsze kraje świata.

– 10 –

Monako

Najmniejsze kraje świata
fot. pixabay.com

Powierzchnia 1,95 km². Jest to księstwo z monarchią konstytucyjną będące w unii celnej z Francją. Monako rozciąga się wzdłuż Riwiery francuskiej nad Morzem Śródziemnym. Populacja tego małego państwa-miasta to ponad 30 tys. ludzi. Znane przede wszystkim z kasyn Monte Carlo i rajdów. Bardzo popularne miejsce wycieczek. Najmniejsze kraje świata.

Sprawdź również:

>> 15 ciekawostek o Japonii

>> 10 dziwnych rzeczy które możesz kupić w Chinach

 

Redakcja

Powiązane artykuły