Salvador Dali: Trwałość pamięci

Spis treści

Charakterystyczny wąsik, niezwykle ekscentryczny charakter i dzieła sztuki takie jak chociażby Trwałość pamięci. Tak bardzo ogólnie można scharakteryzować jednego  najwybitniejszych malarzy XX wieku. Mowa o Salvadorze Dali, który odcisnął niezatarte piętno w historii sztuki. Do dnia dzisiejszego, mimo iż artysta nie żyje od kilkudziesięciu lat, jego prace towarzyszą nam każdego dnia – czasami nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Surrealistyczny indywidualista

Salvador Dali był hiszpańskim malarzem, którego uważa się za jednego z głównych twórców surrealizmu. Co ciekawe, mimo że był on prekursorem tego kierunku w sztuce, to jednak zdecydowanie odcinał się od twórczości innych artystów, którzy podążali jego śladem. Niewątpliwe wpływ na jego twórczość miał między innymi Pablo Picasso, ponieważ w surrealizmie widać wyraźne zainteresowanie kubizmem, a jak wiadomo ten nurt upodobał sobie właśnie Picasso. Jak pokrótce można scharakteryzować stworzony przez Salvadora Dali kierunek? Cóż, mówiąc wprost, surrealizm opierał się na przedstawianiu rzeczywistości w zupełnie nielogiczny sposób. Jego podstawowy założeniem było zburzenie logicznego porządku rzeczy. Idealnie nadawała się do tego groteska, zjawiska na pograniczu jawy i snu, pomieszczenie fantazji z rzeczywistością.

Fascynacja Freudem

Salvador Dali był pod wpływem teorii Freuda. Widać to w jego różnych dziełach – w końcu to właśnie Freud skupiał się na ludzkim śnie, jako na podświadomym przekazie emocji. I faktycznie, artysta potrafił przekazać bardzo różne emocje w swoich dziełach, aczkolwiek nierzadko trzeba się dokładnie zgłębić w tematykę obrazu, aby zrozumieć, co miał na myśli. Tak jest chociażby ze słynnym obrazem Trwałość pamięci. Okazuje się, że inspiracją do jego namalowania był… ostry ser. Tak, właśnie po kolacji składającej się z tego specjału, Salvador Dali spojrzał na malowany przez siebie nadmorski pejzaż i tknęło go, aby obraz zmienić, przekazać coś zupełnie innego. I tak właśnie powstała Trwałość pamięci. Obraz ten, przedstawiający topniejące jak ser camembert zegarki kieszonkowe, na stałe zapisał się w kulturze ludzkości. Jego oryginał można zobaczyć w nowojorskim Museum of Art. Jednak motyw ten jest bardzo często kopiowany – elementy obrazu Trwałość pamięci można było zobaczyć chociażby w popularny komiksie o przygodach Tytusa, Romka i Atomka.

Od trwałości pamięci do lizaków

Trwałość pamięci to bardzo popularny obraz, o którym miłośnicy twórczości Salvadora Dali z pewnością słyszeli. Jednak nawet osoby, które nie przepadają za malarstwem surrealistycznym znają jedną prace tego artysty. Bowiem to właśnie on zaprojektował logo bardzo popularnych na świecie lizaków Chupa-Chups. To jedna  z ciekawostek na temat tego ekscentrycznego artysty. Innymi fragmentami z jego życiorysu, które warto znać jest chociażby to, że mężczyzna z charakterystycznym, podkręcanym wąsikiem nie tylko malował, ale również rzeźbił, projektował, fotografował a nawet grywał w filmach.

Redakcja

Powiązane artykuły