SEO Metadane – dopasowanie tytułu i opisu

SEO Metadane - dopasowanie tytułu i opisu

Spis treści

SEO Metadane to pierwsze elementy jakie wybiera się przy tworzeniu strony lub bloga. Większość osób główkuje bardzo długo nad tym, co wybrać, wiele razy zmieniają wersję, by otrzymać najlepszą.

Przyznam się, że miałem tak samo, wiele razy zmieniałem i szukałem odpowiedniego opisu. No właśnie… Jaki jest odpowiedni?

Tytuł i opis to przede wszystkim główne części wizytówki strony czy bloga, patrząc pod kątem SEO. Są to jedne z elementów metadanych. Aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do mojego wcześniejszego wpisu, w którym wyjaśniłem pojęcia SEO dla początkujących.

Meta tytuł (maksymalna długość znaków: 100, zalecana długość: 35-65): To nazwa danej strony, wyświetlana jest jako link w wyszukiwarkach internetowych, na pasku karty przeglądarki internetowej, oraz w miejscach udostępnionych linków do strony na portalach społecznościowych.

Meta opis (maksymalna długość znaków: 256, zalecana długość: ok.150): To opis danej strony, wyświetlany pod tytułem (linkiem) udostępnianej strony.

>> Zapraszamy do działu Bloger

SEO Metadane

Elementy metadanych osadzone są w kodzie pomiędzy znacznikami <head> ... </head>. Tytuł zamieszczamy za pomocą kodu: <title>Tytuł Strony</title>, natomiast opis przedstawiamy za pomocą: <meta name="description" content="opis strony">. Na szczęście mamy takie czasy, w których korzystamy z nowoczesnych rozwiązań, więc żeby ustawić te dwa argumenty, wystarczy wpisać je w odpowiednich polach w Panelu Nawigacyjnym (Blogger) lub Kokpicie (WordPress) oraz innych zapleczach z innych platform.

Teraz już wiesz o tytule i opisie wszystko, więc możesz przystąpić to ich stworzenia.

Jak dopasować tytuł?

Tytuł powinien być jak najbardziej unikalny i mieścić się w zalecanej długości znaków (35-65). Ważne jest, by nie oszukiwać odwiedzających, np. tytuł „Grupa wsparcia”, wchodzisz na stronę, a tam nie ma prawie albo kompletnie nic związanego z grupą wsparcia. Powinien adekwatnie oddawać zawartość strony, a jego pierwsze słowo powinno być słowem kluczowym danej strony. Zachowując te zasady, zyskasz wyższą pozycję w wyszukiwarkach oraz będziesz miał pewność, że czytelnik dowie się, co kryje się w treści strony.

Jak dopasować opis?

Opis to ekstremalne streszczenie treści strony tworzące jedność wraz z nią oraz tytułem. Długość opisu powinna znajdować się w okolicy 150 znaków. Bez powielania wyrazów jak najbardziej krótko i szczegółowo.

SEO Metadane

Dodatkowe sugestie

Bierz przykład z najlepszych i najpopularniejszych, w zależności co dla Ciebie jest ważniejsze. Zobacz, jakie tytuły i opisy stosują inni. Sam osobiście chciałbym widywać chwytliwe i dające do myślenia elementy, by zachęcić do przeczytania zawartości strony. Mówi się, że ciekawość to pierwszy stopień do piekła, więc sprowokuj ciekawość innych, bądź bezlitosna/y i spraw, że kolejnym stopniem będzie Twój blog.

Warto zadać sobie pytanie: „Dla kogo piszę?” Wyobrazić siebie potencjalnego czytelnika i pomyśleć, co mu się przyda i spodoba lub nie. W ten sposób łatwo poruszyć własną kreatywność oraz zwiększyć skuteczność swojego bloga.

Pamiętaj, że z każdym problemem możesz się zgłosić w komentarzach pod artykułami.

SEO Metadane

Czy wiesz, że:

>> WordPress.org i WordPress.com, to nie to samo?
>> Kopia zapasowa na Bloggerze to kilka kliknięć do spokojnego snu?

Redakcja

Powiązane artykuły