Skąd bierze się pudełko kartonowe? Produkcja kartonów krok po kroku

Spis treści

Karton należy do wyrobów papierniczych o określonej gramaturze. Wykorzystywany jest do produkcji pudełek i innych opakowań, okładek książkowych, pocztówek, teczek biurowych oraz druku książeczek kartonowych dla maluchów. Stanowi również jedno z najlepszych ekologicznych rozwiązań – do produkcji pudełek kartonowych używana jest masa uzyskana z odpadów odpowiednich do recyklingu. Eksperci przewidują, że pudełka kartonowe całkowicie zdeklasują plastik. Konsumenci sami chętniej wybierają produkty w kartonach, niż w foliach i innych sztucznych opakowaniach plastikowych.

Pudełka kartonowe – produkcja tektury

Klasyczne pudełka kartonowe czy bez powstają zazwyczaj z tektury. Jest to najgrubszy materiał papierniczy. Tektura powstaje między innymi z makulatury i grubszego ścieru drzewnego. Po odpowiedniej obróbce termicznej i chemicznej otrzymuje się pojedynczą warstwę papierniczą, która staje się podstawą dalszej obróbki. Po sklejeniu kilku warstw, zazwyczaj od dwóch do siedmiu, powstaje finalny produkt. Im więcej warstw, tym sztywniejsza i bardziej odporna na zniekształcenia będzie tektura. Jeśli zależy nam, żeby karton był wyjątkowo sztywny i dobrze chronił swoją zawartość, najlepiej poradzić się specjalisty. Takie informacje zapewni chociażby producent kartonów.

Przygotowana wcześniej tektura trafia na wykrojnik do cięcia. Jeden wykrojnik może przygotować zaledwie jeden rodzaj kartonu. Przy zamówieniach indywidualnych, koszt wykonania nowego wykrojnika wliczany jest do końcowej kwoty zamówienia. Jednak nawet przy konieczności zastosowania długich noży, a im dłuższe noże, tym wyższa cena – koszt w przeliczeniu na jeden produkt nie powinien przekroczyć złotówki przy zamówieniu na tysiąc sztuk. A jeden wykrojnik potrafi zostać wykorzystany do produkcji nawet kilkuset tysięcy. Jest to więc inwestycja, która zdecydowanie się opłaca.

Oryginalne pudełka kartonowe

Cięcie tektury to już ostatni etap produkcji w przypadków kartonów przeznaczonych do magazynowania i transportu. Jeśli klient zdecyduje się jednak na autorski projekt, producent kartonów z pewnością zaproponuje dodanie elementów zwiększających atrakcyjność komercyjną opakowania na rynku. Mogą należeć do nich między innymi spersonalizowane nadruki.

Popularne jest także kaszerowanie, czyli oklejanie wierzchniej warstwy kartonu zazwyczaj cienkim, miłym w dotyku papierem, który zwiększa wartość estetyczną zamówionych opakowań kartonowych.

Redakcja

Powiązane artykuły