Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Spis treści

W poprzednich artykułach poruszone zostały historia wirtualnej rzeczywistości oraz stan technologii i standardy VR. Dziś przejdziemy do wykorzystania VR w grach video jako jednego z rynku, który skorzysta na tym trendzie.

Najwięcej skojarzeń gogle VR mają z segmentem gier komputerowych. Chociażby ze względu na historię, ale także ówczesne skupienie się producentów tego sprzętu na właśnie tej branży. Wiele działań marketingowych jest właśnie wokół niej. Jednakże nie tylko w tej branży gogle VR będą mieć swe zastosowanie, inne także skorzystają na dostarczanej technologii wirtualnej rzeczywistości.

Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Gry video

Gogle na początku nie będą tanie, podobnie jak inne komponenty komputerowe, które w dniu swych premier potrafią dojść do kilku tysięcy złotych. Na szczęście później ceny opadają wraz z czasem i premierami nowych podzespołów tej samej kategorii. Aby móc bezproblemowo korzystać z dobrodziejstw stwarzanych przez gogle VR niezbędnym jest zaopatrzenie się w mocną kartę graficzną. Absolutnym minimum jest karta GeForce GTX 970 (koszt około 1500-1600zł), posiadająca znaczek VR Ready. Jest ona także obecnie najbardziej popularnym modelem wśród graczy.

Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR
fot. youtube / Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Potencjał gogli VR?

Przede wszystkim najważniejszą zaletą zastosowania gogli do tworzenia wirtualnej rzeczywistości jest zwiększona immersja ze światem gry, czyli poczucie, że nie tyle jest się graczem sterującym postacią, ile tą postacią samą w sobie. Twórcy gier video obecnie wykorzystują różne mechaniki, aby osiągnąć ten efekt. Najpopularniejszy jest widok z oczu bohatera, który dominuje w większości gier akcji, szczególnie tych, gdzie wcielamy się w żołnierza danej armii (przykładowo seria Call of Duty i Battlefield). Jednak jest on na dzisiejsze czasy niewystarczający, gdyż już stał się bardzo popularny i nikogo nie dziwi. Dodatkowymi elementami pomocnymi w „zanurzeniu” się w świecie wirtualnym są znajome z życia zjawiska jak np. handel, rozbudowane rozmowy z postaciami niezależnymi, cykl dzień/ noc oraz pór roku, siły przyrody oddziałujące na otoczenie (wiatr rozwiewający włosy, przeciwnik wchodzący w kałużę, którą można potraktować elektrycznością, jednocześnie zabijając oponenta). Wszelkiego typu symulatory pojazdów z widoku z oczu operatora mają jeszcze łatwiejsze zadanie, bo mogą dać większe odczucie immersji. W szczególności symulatory wyścigowe, które w połączeniu z dobrej jakości kierownicą dla graczy, mogą pozwolić poczuć się jak Kubica. W połączeniu z iluzją uczestnictwa w tym świecie i całkowitym oddzieleniem od czegokolwiek innego (ewentualnie ciemność po bokach dzięki widzeniu peryferyjnemu), możemy jeszcze bardziej zgłębić się w doświadczanie wirtualnej rozgrywki.

Sprawdź dział >> TECHNOLOGIA

Gry, które mogą zyskać dzięki goglom VR

Wiadomym jest, że gry nie zmienią się nie do poznania poprzez opisywaną technologię, natomiast mogą zyskać dodatkowe atuty. Oto trzy przykładowe wydane tytuły, które mogą nabrać nowej świeżości podczas grania w goglach VR.

Euro Truck Simulator 2

Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR
fot. flickr.com / Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Gra, która posiada kilometry prawdziwych dróg bądź ich odpowiedniki. Wolniejsza rozgrywka przekłada się na lepszą reakcję organizmu na VR. Dzięki temu można wybrać się w spokojną podróż po całej Polsce bądź Europie.

Obcy: Izolacja

Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR
fot. flickr.com / Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Niesamowity horror, świetna grafika i niepowtarzalny dźwięk. Czego chcieć więcej? No, może większego wczucia się w grę. Z pomocą przyjdą gogle VR, które sprawią, że strach nie opuści gracza przez całą grę. Pod warunkiem, że będzie miał odwagę, by przejść ją w całości.

Dying Light

Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR
fot. flickr.com / Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Podobnie jak w tytule wyżej, także tu mamy te same elementy (chociaż horroru jest trochę mniej, na rzecz większej akcji). Można powiedzieć, że gogle VR dają nam furtkę do innego świata. Niestety, w związku z mechaniką gry (parkour), można szybko poczuć się słabo.

Oczywiście są jeszcze zapowiedziane gry, tworzone całkowicie z myślą o goglach VR, jak chociażby EVE Valkyrie, gdzie będziemy mogli zasiąść za sterami pojazdów międzygwiezdnych (myśliwce, jednostki wsparcia i bombowce), a wszystko to w nieograniczonej przestrzeni kosmicznej. Wirtualna rzeczywistość. Gry video a VR

Za tydzień dowiecie się więcej na temat powiązania innych branż z goglami rzeczywistości wirtualnej 🙂

Polecamy również:
>> Polacy jeżdżą i biegają z GPS-em; coraz głośniej o smartwatchach. Liderem w mediach: Garmin

Redakcja

Powiązane artykuły