8 błędów początkującego biegacza

8 błędów początkującego biegacza

Spis treści

Zaczynając przygodę z bieganiem, nie każdy myśli o technice biegu, ani o dostosowanym ubiorze, dlatego wielu z nich szybko może szybko nabawić się kontuzji. W dzisiejszym artykule pokażemy wam 8 błędów początkującego biegacza, których powinniście się wystrzegać.

1. Brak rozgrzewki i rozciągania 8 błędów początkującego biegacza

Zanim ruszycie do biegu pamiętajcie, by pobudzić swoje mięśnie do wysiłku. Krótkie rozciąganie przed i po również pomoże. Bez tego, możecie zapomnieć o bieganiu na kilka miesięcy.

2. Zbyt szybko

W początkowej fazie biegania nie można się śpieszyć. Doprowadzi to tylko to tego, że się „zajedziecie” i nie będziecie czerpać przyjemności z biegania. Proponujemy wystartować truchtem, a gdy już poczujecie się pewnie, możecie do biegu dodać kilka ok. 10-sekundowych sprintów.

3. Zbyt często

Zdecydowana większość, kiedy zaczyna jakiekolwiek treningi, chciałaby robić to porządnie – co interpretujemy jako codziennie. To błąd. Kiedy z jakiś powodów opuścimy dzień lub dwa, odczuwamy porażkę, coś co nas zniechęca. Po drugie, codzienny trening na początku naszej sportowej przygody może okazać się zbyt dużym obciążeniem i wycieńczeniem dla ciała. Proponujemy zacząć od 3-4 treningów tygodniowo. To optymalna ilość i na pewno będzie widać efekty. Jeśli chcecie dowiedzieć się dlaczego dzień odpoczynku – Rest Day jest dla nas tak ważny zapraszamy tutaj.

4. Nieodpowiednie buty

Wiele osób, które zaczynają biegać, nie odczuwa potrzeby kupienia specjalnych butów do biegania. Nie mają pewności, czy rzeczywiście spodobają im się biegi i zwlekają z ich kupnem, dlatego często też biegają w zwykłych rozchodzonych adidasach. Nieodpowiednie obuwie także może doprowadzić do kontuzji i choć nie jesteście pewni, czy będziecie biegać w przyszłości, lepiej zaopatrzyć się chociażby w tanie buty, lecz do biegania!

8 błędów początkującego biegacza
fot. pixabay.com

>> Sprawdź również dział sport

5. Zły ubiór 8 błędów początkującego biegacza

W dzisiejszych czasach w sklepach sportowych możemy znaleźć wszystkie akcesoria do biegania. Myślicie, że wszystkie nowe koszulki i spodnie odprowadzające pot i zatrzymujące ciepło to pic na wodę? Otóż nie! Jeśli pobiegniecie w zwykłej bawełnianej koszulce, szybko się spocicie, a przez plamę na plecach będziecie odczuwali dyskomfort. Właśnie po to, by uniknąć tego, musicie uważać przy wyborze odpowiedniej odzieży.

6. Bieganie z butelką w ręku 8 błędów początkującego biegacza

Twój trening trwa krócej niż godzinę? Odpuść sobie bieganie z butelką… Przez ten czas woda nie zdąży wchłonąć się do naszego organizmu, a bieg z butelką w ręku nie zalicza się do przyjemniejszych.

7. Bieganie na czczo

Zdecydowanie nie rób tego! Pamiętaj, by jeść maksymalnie godzinę przed treningiem. Jeśli nie zjesz nic, możesz poczuć się słabo, nie będziesz miał siły biec. Ważne jest również to, by nie obżerać się przed treningiem.

8. Lądowanie na pięty

Wielu biegaczy nie zdaje sobie z tego sprawy, ale lądowanie na pięty zdecydowanie bardziej obciąża wasze kolana niż lądowanie na palce.

Unikajcie tych błędów, a na pewno zauważycie efekty w bieganiu, waszym komforcie i zmniejszycie prawdopodobieństwo kontuzji. Na pewno jest jeszcze wiele błędów, ale nie są tak istotne jak te, o których wam napisaliśmy.

Polecamy też:

>> Phoenix Towers – ekologiczne wieże

>> 5 aplikacji dla majsterkowicza

>> Co nowego w iPhone 7?

 

Redakcja

Powiązane artykuły