Chiny, Jordania, Brazylia, Peru, Meksyk, Włochy i Indie to kraje mogące się poszczycić budowlą, która w uznaniu 90 mln ludzi została uznana za jeden z siedmiu współczesnych cudów świata. Każdy z nich ma swoją długą historie i jest symbolem różnych cech. Kogo więc zakwalifikowano do niezwykłej siódemki i jakie cechy je wyróżniają? Poniżej przedstawiamy listę najbardziej godnych podziwiania dzieł nowożytnego świata.
7 Cudów Świata Nowożytnego
Machu Picchu
- Data odkrycia – 24 lipca 1911
- Położenie – Peru, Cuzco, Andy Peruwiańskie
- Wysokość – 2090 – 2400 m n.p.m.
- Wykuty w kamieniu ponad 749-metrowy kanał, który służył jako system nawadniający pola oraz dostarczający wodę działa do dziś
- Dziesiątki uprawnych tarasów skalnych pozwalało wyżywić całą okoliczną ludność

Machu Picchu to najpiękniejsze i najlepiej zachowane miasto Inków na świecie. Położone jest na wysokości 2090-2400 m.n.p.m. na przełęczy pomiędzy Huayna Picchu i Machu Picchu w Andach Peruwiańskich. Poniżej płynie rzeka Urubamba. Machu Picchu wzniesiono w drugiej połowie XV wieku. Było to miejsce ceremonialne, gospodarcze oraz obronne. Zamieszkiwali je kapłani, arystokracja, żołnierze oraz opiekunowie świątyń.
Miasto zostało opuszczone ok. 1537 r. 7 cudów świata nowożytnego
Machu Picchu zostało odkryte przez profesora Hirama Binghama. Profesor trafił tam 24 lipca 1911 z władającym językiem keczua przewodnikiem Melchorem Arteaga. Bingham wielokrotnie eksplorował miasto i wywiózł do Stanów Zjednoczonych 4000 zabytkowych przedmiotów, które trafiły do Yale University.
Petra
- Data powstania – III w. p.n.e. – I w. n.e.
- Położenie – Jordania
- Rozciągłość – 1,6 km N-S oraz 1,6 km E-W

Petra to ruiny miasta Nabatejczyków, które swój rozkwit miało w czasach antycznych. Petra pełniła funkcje stolicy Nabatejczyków. Położona jest w skalnej dolinie do której prowadzi jedyna wąska skalna droga. Miasto słynie z budowli wykutych w skale. Miasto borykało się z problemem wody pitnej, przez co okoliczne strumienie były w stanie zapewnić przeżycie jedynie niewielkiej ludności. Rozwiązaniem było wybudowanie systemów wodociągów oraz magazynów wody pitnej, które pozwoliły na znaczny rozkwit miasta. 7 cudów świata nowożytnego
Zanim w Petrze osiedlili się Nabatejczycy, miejsce to już od paleolitu zamieszkiwały różne grupy myśliwych, zbieraczy i później koczowników. Ślady archeologiczne wskazują także na bardziej stałe osiedla w tym miejscu z okresu neolitycznego ok. 9000 p.n.e.
W Petrze można było znaleźć świątynie, pałace, grobowce i teatr, mogący pomieścić aż 10 000 widzów. Był największym obiektem w Petrze. To w tym mieście kręcono sceny w filmie Indiana Jones i Ostatnia Krucjata.
Pomnik Chrystusa Zbawiciela
- Data powstania – 12 października 1931
- Położenie – Brazylia, Rio de Janeiro
- Wysokość – 38 m
- Wysokość głowy – 3,5 metra, waga głowy – 35 ton
- Waga jednej dłoni – 9 ton
- Rozciągłość figury to 23 metry

Pomnik Chrystusa Zbawiciela to symbol miasta Rio de Janeiro w Brazylii. Imponujący pomnik położony jest na granitowej górze o względnej wysokości 710 m.n.p.m. Rzeźbę zaprojektował francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski. Została ona zbudowana we Francji, a następnie przewieziona do Rio de Janeiro. Jej piękno przyciąga ogrom turystów z całego świata. 10 lat przed jej wybudowaniem w całej Brazylii ogłoszono zbiórkę pieniędzy na ten cel, który miał upamiętnić setną rocznicę niepodległości Brazylii.
Uroczyste odsłonięcie figury następowało w historii 3-krotnie. Ostatnim razem dokonał tego papież Jan Paweł II. Przed jego przybyciem figurę dokładnie umyto i wyczyszczono. Zużyto na ten cel ok pół miliona litrów wody i kilka ton środków czyszczących. 7 cudów świata nowożytnego
Tadź Mahal
- Data powstania – 1632 – 1654 r
- Położenie – Indie, Agra – 200 km od Delhi
- Rozciągłość – 580 x 305 m
- Jest to indyjskie mauzoleum

Tadź Mahal to indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Budowa trwała 22 lata i uczestniczyło w niej około 25 tysięcy robotników. Konstrukcja prawie w całości jest wykonana z marmuru, a okalające ją ogrody to istne wyobrażenie raju.
Żona choć miała 36 lat, urodziła swojemu mężowi 14 dzieci. Przy porodzie ostatniego zmarła. Byli małżeństwem 18 lat. Legenda głosi, że przed śmiercią zobowiązała męża do wypełnienia 3 obietnic: już nigdy się nie ożenić, zaopiekować się dziećmi i wybudować budynek, który będzie upamiętniał ją po śmierci. Małżonek posłusznie wypełnił wszystkie prośby. Wybudował budowlę, która nigdzie na świecie nie ma swojego odpowiednika. Wg. legendy pogrążony w smutku monarcha osiwiał w ciągu jednej nocy. Po ukończeniu dzieła kazał robotnikom obciąć palce, aby nigdy nie wybudowali czegoś tak pięknego.
Obiekt bywa nazywany świątynią miłości. 7 cudów świata nowożytnego
>> Zobacz również nasze inne ciekawostki!
Chichén Itzá
- Data powstania – ok 450 r n.e.
- Położenie – Meksyk, półwysep Jukatan
- Wysokość najwyższej budowli – 24 m, świątynia Kukulkan

Miasto założone przez Majów w Meksyku na półwyspie Jukatan w 450 roku. Największy rozwój miasta datowany jest na X-XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone. Zbiorniki te zwane cenote służyły od V wieku jako miejsce składania ofiar.
W mieście znaleziono też naturalne zagłębienie o głębokości 40 metrów i średnicy 60 metrów. Prawdopodobnie w czasie suszy wrzucano do niego dziewice, aby przebłagać boga deszczu.
Najbardziej znana budowla w Chichén Itzá to: El Castillo – Świątynia Kukulkana. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z 9 tarasów. Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron świata, każda strona ma 91 stopni, łącznie 364 stopnie. Ostatni 365 stopień stanowi wejście do świątyni i symbolizuje ostatni dzień roku słonecznego.
Koloseum
- Rok powstania – 70-80 r. n.e.
- Położenie – Włochy, Rzym
- Wymiary – 188x156x48,5m obwód:524m
- Pod koniec VI wieku wewnątrz amfiteatru wybudowano mały kościół, arenę przekształcono w cmentarz
- W 1349 w wyniku trzęsienia ziemi zawaliła się zewnętrzna część południowej ściany
- W 1744 zostało ogłoszone miejscem męczeństwa chrześcijan. Zaprzestano eksploatować go w roli kamieniołomu

Amfiteatr Flawiuszów, Koloseum to potężna budowla o owalnym kształcie przeznaczona na igrzyska. Amfiteatr był w stanie pomieścić nawet 73 tysiące widzów. Posiadał swój własny podziemny system korytarzy i 4-kondygnacyjny podział zewnętrzny oraz 5-kondygnacyjny wewnętrzny. Do Koloseum można było wejść przez jedno z 80 wejść. Widowisko obejmowały zapasy, walki gladiatorów, walki z dzikimi zwierzętami oraz bitwy morskie. Tradycja mówi, iż w Koloseum mordowano chrześcijan, co upamiętniono krzyżem wewnątrz budowli. Teza ta jest jednak obecnie kwestionowana przez część naukowców.
Obiekt powstawał ponad 10 lat od około 70 – 82 r.n.e. Otwarcie Koloseum zainaugurował cesarz Tytus rozpoczęciem studniowych, nieprzerwanych igrzysk. Na arenie wówczas walczyło wielu gladiatorów oraz tysiące zwierząt.
Mur Chiński
- Rok powstania – VIII w. p.n.e. – XII w. n.e
- Położenie – Chiny
- Długość – ponad 8800 km

Wielki mur liczy prawie 9000 km długości i jest najdłuższą na świecie fortyfikacją obronną. Jego pierwotnym zadaniem była obrona przed najeźdźcami z Wielkiego Stepu. Ten znany nam cud świata został wybudowany ludzką ręką w ciągu 2000 lat. Zawiera nie tylko fortyfikację murowaną, ale także ubitą ziemię oraz zapory naturalne: rzeki, góry, lasy.
Wielki Mur zapewniał spokój na jedwabnym szlaku. Pierwszy fragment muru wzniesiono już w III w. p.n.e. Przy jego budowie zginęło z wycieńczenia ok. milion robotników. Większość z nich zamurowywano w murze, jednak nie wszystkich, żeby nie osłabić konstrukcji. 7 cudów świata nowożytnego
Polecamy również:
>> 7 cudów świata starożytnego
>> Piwo i jego 10 właściwości zdrowotnych