Czym jest pasja? Pytanie do psychologa

Czym jest pasja?

Spis treści

Czym jest pasja?

Zastanawiałem się, dlaczego większość ludzi sukcesu i sportowców osiągających wielkie sukcesy nawołuje do spojrzenia śmierci w oczy. Co takiego jest w pasji, że istnieje potrzeba pokonania siebie do tego stopnia, by ryzykować swoim życiem? Życie z pasją to nie bajka. Nie jest też pięknie skrojonym scenariuszem osiągania sukcesów w życiu. Jest walką o codzienność i o każdy drobny szczegół naszego życia. Jest walką o to, by emocje nie brały górę nad naszym rozumem. Ponieważ życie pasją jest pewnego rodzaju walką z sobą, to mam świadomość dwojakiego rodzaju szczęścia wiążącego się z pasją i bez niej. Zatem czym jest pasja? Co takiego ma w sobie pasja?

Jeśli przeczytałeś ten artykuł, to zapewne wiesz, że pasja łączy ze sobą dwa elementy, które rozwinę poniżej. Bez tych elementów nie ma mowy o tym, byś wykonywał jakąś pracę z pasją, albo żył całkowicie pochłonięty miłością do czegoś. Czym więc jest pasja?

Gniew

To uczucie kiedy patrzysz na znajomych i widzisz, że tracą coś cennego. Znajomi żyją w konkubinacie i często to im wystarcza do życia. Nie mają czasu na nic poza obowiązkami. Dzieci zawracają głowę i nie dają spokoju. A Ty patrzysz na nich i współczujesz byle jakości bytu i zarazem rośnie w Tobie gniew z powodu ignorancji i narzekania na swój stan rzeczy przez kolegów. Gniew powoduje pustkę i bezradność w sytuacji, kiedy starasz się komuś wytłumaczyć, żeby spróbowali czegoś lepszego, innego, co sprawi, że nie będą więcej narzekać. Ty już masz doświadczenie, które nauczyło Cię, że bez włożenia wysiłku w zmianę swojego życia nie da się być szczęśliwym. Masz wrażenie, że kiedyś byłeś zaprogramowaną jednostką przez swój umysł, a dzisiaj się od tego uwolniłeś i chciałbyś się tym dzielić z najbliższymi. Ten gniew to Twoja Pasja, która przenika Cię do szpiku kości na tyle mocno, że nie potrafisz się uwolnić od chęci zmiany świata. Czujesz, że skręca Cię, jeśli nie zrobisz kroku w kierunku, gdzie widzisz potrzebę realizacji zmian. Potrzebę uświadamiania ludzi o popełnianych błędach i co mogą zrobić, by ich życie stało się lepsze. Uważasz, że receptą na lepszy styl życia jest właśnie ta, którą odkryłeś niedawno i wierzysz w nią tak mocno, iż chcesz się tym podzielić, nauczyć kogoś. Denerwuje Cię sytuacja, że ktoś może nie chcieć tej pomocy i woli narzekać na swój los.

Czym jest pasja?
Czym jest pasja?

Miłość

Miłość – jakże oklepane wyrażenie, często daremnie wypowiadane. Niejednokrotnie marnotrawione i bezczeszczone przez używających. Mimo wszystko dopomina się o godne jej użycie. Mamy wiele wersji jej wykonania a w przypadku Pasji, ma ogromne znaczenie. Jest motorem do działania, ponieważ bez miłości, nawet nie zauważy się potrzebujących.

Przechodziłem małą uliczką wypełnioną szeregówkami bogato zdobionymi, gdzieniegdzie z dodatkami Porsche 911 lub Cayman. Na ulicę wyszła rodzina, a właściwie Ojciec z trzema córkami i grał z nimi w badmintona. Ubiór świadczył o wysokiej pozycji mężczyzny, być może w jakiejś firmie. Samochód w ogrodzie świecił wartością koło 150 tysięcy złotych. Za rogiem kolejne porsche 911 warte 705 tysięcy. Dzisiaj już nie dziwi fakt posiadania takich aut. Chciałoby się pozazdrościć tego samochodu, a jednak z uśmiechem na twarzy przechodzę obok tej grającej i szczęśliwej rodziny, ponieważ wiem, że są naprawdę szczęśliwe. Ojciec wracający z pracy, który ma siłę jeszcze pograć z córkami, jest faktycznie autorytetem. Schludnie ubrany w koszulę w paski z mankietami białymi, ślicznie zdobionymi sprawia wrażenie szczęśliwego i wcale nie zmęczonego pracą. To siła miłości ukrytej w Pasji. Praca nie musi być jego Pasją, ale ten człowiek doskonale wie, że wykonywany zawód daje mu poczucie spełnienia, bo może realizować siebie w tej Pasji. Ile trzeba miłości i siły, żeby dojść do tego momentu w swoim życiu? Przecież każdy kiedyś zaczynał, a od niego zależało, czy będzie miłował bliźniego i dla niego żył, czy wolałby zazdrościć, pracując w tej samej branży i później nie mieć siły nawiązywać bliższe relacje z dziećmi.

Obraz miłości przepełniającej człowieka, który pracuje, żyje z Pasją jest urzekający, wzruszający. Nie trzeba daleko szukać, aby znaleźć takie sytuacje. Rozejrzyj się wokoło i poszukaj w świecie miłości. Niech da Ci inspirację do życia, do zmiany na lepsze.

Wzruszenie jakie powstaje na skutek działania świata i otoczenia wokół Ciebie, jest formą urażenia estetyki Twojej miłości wewnątrz serca.

 

Czym jest pasja? Pasja to wybór

Prócz tych dwóch elementów Pasji dołączam jeszcze jeden, który jest miarą powodzenia naszej misji. Mianowicie jest to gotowość do ponoszenia ryzyka, które wiąże się nawet z poniesieniem uszczerbku na zdrowiu w imię dobra.

Pasja jest wyborem, którego dokonujemy codziennie poprzez wybieranie czynności zbliżających lub oddalających nas od marzeń.

Codziennie dokonujemy wyborów. Codziennie czujemy wpływ na nasze życie przez otoczenie i najbliższych. To na podstawie tych wydarzeń podejmujemy decyzję o dążeniu dzisiaj, w tej minucie i sekundzie do realizacji marzeń, lub z nich rezygnujemy na stałe lub czasowo.

Czym jest pasja?
fot. pixabay.com / Czym jest pasja?

Świadomość stałego podejmowania decyzji jest bardzo ważną umiejętnością człowieka. Zdaje się, że ludzie sukcesu taką umiejętność posiedli, dlatego są w stanie kontrolować siebie i dzięki temu rysować swoje przyszłe życie poprzez celowe działanie.

Dlatego dokonuj wyborów zgodnych z Tobą samym. Bądź szczęśliwy w tym co robisz, tak głęboko. Na tyle głęboko, żebyś kładąc się wieczorem spać, mógł natychmiast usnąć ze zmęczenia i z uśmiechem na twarzy, ponieważ dzień był bardzo owocny.

Polecamy również inne teksty psychologa:

>> Jak zrozumieć kobietę?
>> Jakiego partnera wybrać do związku?
>> Jak rozmawiać z dziewczyną?

Redakcja

Powiązane artykuły